Atlama ile çalıştırma

May 26, 2011   //   by admin   //   Genel  //  No Comments

Atlama ile çalıştırma:
Aküsü bitmiş bir aracı başka bir aracın aküsü yardımıyla çalıştırma.

Cereyan aktarma kabloları, çoğu araç tipinde kullanılabilmeleri için, en az 10 feet uzunluğunda olmalıdır. Sadece bu iş için özel tasarlanmış kabloları kullanın – bu kablolarda biri kırmızı, diğeri siyah, iki adet kurşun bulunur. Kullanıcı kılavuzunuzda, aracınızı cereyan aktarma ile çalıştırmamanız gerektiğinin yazmadığından emin olun – bazı araçların elektronik ateşleme sistemleri bu uygulamadan zarar görebilmektedir.

Akü büyük olasılıkla, araba bir süredir kullanılmadan duruyorken bitecektir; yani, bu esnada büyük ihtimalle, evde, işte ya da arkadaşlarınızda olacaksınız. Bu da arabasından faydalanacağınız kişiyi tanıyor olacağınız anlamına gelir. Akünün yol üzerinde bitmesi zayıf bir ihtimaldir, ama biterse, bir yabancıyı durdurmayın; destek ekibini çağırın.

Her iki aracın da kontağı kapalı olmalı ve iki araç birbirine değmemeli. Her iki aküdeki metal terminalleri bulun. Biri (+), diğeri (-) işaretli olacak. Bazı araçlarda, terminallere erişmek için plastik ya da lastik bir kabı / kapağı açmanız gerekebilir. Kırmızı kablonun bir ucunu, akünüzün artı terminaline bağlayın. Bu ilk bağlantıyı yaptıktan sonra, aktarma kurşunlarının her iki ucundaki klipslerin birbirine değmediğinden emin olun çünkü bu, kısa devreye neden olur. Aynı kırmızı kablonun diğer ucunu da, diğer aracın artı terminaline bağlayın. Siyah kablonun bir ucunu, yine diğer aracın eksi terminaline bağlayın. Siyah kablonun diğer ucunu da, kendi aracınızın motor bloğu ya da karoserine bağlayın.

DiKKAT! Eksi kabloyu bitmiş aküye veya civarinda bir yere BAĞLAMAYIN.

Not: Bazı araçlarda akü, aracın bagaj kısmındadır (bu araçlarda, kapağın altında özel terminaller bulunur) ayrıntılar için araç kılavuzunuza bakın.

Dolu aküyü kullanarak aracınızı çalıştırın ve motoru yüksek durağan viteste tutun. Bir dakika sonra, aracınızı çalıştırmayı deneyin. Olmazsa, biraz bekleyin. Yine de çalışmıyorsa, muhtemelen çalışmayacak demektir.

Bağlantıları yaparken takip ettiğiniz adımları bir bir tersine uygulayarak, diğer araçla bağlantınızı kesin. Yani, siyah kabloyu, yeni çalışmaya başlamış olan aracın gövdesinden, sonra da diğer aracın aküsünden ayırın; ardından kırmızı kabloyu diğer araçtan, sonra da yeni çalışmaya başlamış olandan ayırın.

 

Yorum Yapılmamış

Google Özel Arama

Etiket Bulutu