Ateşleme sistemi

May 25, 2011   //   by admin   //   Genel  //  No Comments

Ateşleme sistemi:
Otomobil motorlarında silindirlerde sıkışan hava-yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan sistemdir. Ateşleme sisteminde batarya, ateşleme bobini, distribütör, kablolar ve bujiler vardır.

Ateşleme Sisteminin Amacı

Yüksek bir voltaj meydana getirmek ve silindirdeki yakıt hava karışımını bu voltajın oluşturduğu kıvılcım ile tutuşturmaktır.Ancak, kıvılcımın belirli bir zamanda ve ilgili ateşleme sırası dahilinde meydana getirilmesi gerekir.Ateşleme sistemi bu uygunluğu sağlayacak şekilde çalışır.

Ateşleme Sisteminin Çalışması

Ateşleme sisteminde birinci devrenin görevi, ateşleme bobininin yüksek voltajlı akımı meydana getirmesi için gerekli olan ortamı hazırlar.İkinci devrenin görevi ise, ateşleme bobininde meydana gelen yüksek voltajlı akımın, buji tırnakları arasında kıvılcıma dönüştürerek yanma odasındaki karışımın yanmasını sağlar.

Aküden gelen düşük voltajlı akım,kontak anahtarından geçip,bobin birinci devre sargılarını dolaşarak,platin kontakları üzerinden devresini tamamlar.

Akımın;bobin birinci devre sargılarından geçmesi süresince bobin içinde elektro manyetik alan oluşur.Bobin içinde birinci devre sargılarının meydana getirdiği manyetik alan sıfıra ulaşırken bobin ikinci devre sargılarında yüksek voltaj oluşur.

Yüksek voltaj,bobin kulesinden çıkarak bobin kablosu üzerinden distribütör kapağının orta kulesine ulaşır.Bu esnada tevzi makarası orta kuleyi ateşleme sırası gelen buji kulesiyle irtibatlandırır.

Orta kuleden buji kulesine geçen yüksek voltaj buji kablosu üzerinden geçer ve buji tırnakları üzerinden atlayarak kıvılcım meydana getirip devresini tamamlar.

Meydana gelen kıvılcım yanma odasına sıkıştırılan karışımın ateşlenmesini sağlar.

Yorum Yapılmamış

Google Özel Arama

Etiket Bulutu