Akü

May 25, 2011   //   by admin   //   Genel  //  No Comments

Akümülatör: ( Akü )
Akümülatörler elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren araçlardır.

AKÜ KULLANIM TALİMATI

1. Sulu şarjlı akümülatörler araca takılmadan önce akü voltajı kontrol edilir. Akü gerilimi 12,60 V ve üzerinde olmalıdır. 12,60 V’ nin altında ise, önce yeterli şarj yapılıp sonra araca takılmalıdır.

   2. Bakımlı akü grubunda aracınızın aküsü, kullanımınıza ya da aracın elektrik donanımındaki bir arızaya bağlı olarak, akü suyunun hızla eksilmesine neden olabilir. Bu takdirde açılır buşonu olan akümülatörde mutlaka saf su ilave edilmesi gerekmektedir. Saf su dışında başka bir sıvı ilavesi kesinlikle yapılmamalıdır. Tam kapalı ve bakımsız akümülatörde su ilavesi gerekmez. Fakat 6 aylık periyotlarda ya da araç bakım periyotlarında aracınızın akü şarj sistemini yetkili servislere kontrol ettiriniz.

   3. Şarj göstergeli akümülatörlerde (tek hücreye ait), göstergenin rengine göre şarj durumunu izlemek mümkündür.

    Yeşil renk; akünün şarjlı olduğunu,

    Siyah renk; akünün şarja ihtiyacı olduğunu,

    Renksiz ise; akünün saf su ilavesine ihtiyacı olduğunu belirtir.

    4. Sulu olarak araçta veya dışarıda uzun süre bekleyecek olan akümülatörler bekleme başlangıcında tam şarjlı olmalıdır. Şarjı düşükse şarj edilerek serin ve kuru bir yerde beklemeye alınmalıdır. Sulu aküler bekleme sırasında yan veya ters çevrilmemelidir. Bekleme sırasında suyu asla dökülmemelidir. Bekleme sırasında kutup başları iyi korunmalıdır metal malzemeler ile temas ettirilmemelidir. Bekleme sırasında akü tozlu, yağlı yerlerde bulunmamalıdır.

     5. Stokta ya da araç üzerinde kullanılmadan bekleyen akülerin gerilimini aylık kontrol edilmelidir. Eğer akü gerilimi 12,40 V’ den az ise, akü kapasitesinin 1/20’ si akımla 16,1 V’ ye kadar şarj edilmelidir. Ortam sıcaklığının 25 ˚C’ nin üzerindeki ortamlarda her 10 ˚C artış, akü raf ömrünü %50 azaltır.

      6. Akümülatör montajı veya sökümü yapılırken aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

       a) Akü araca takılırken veya sökülürken kıvılcım çıkmasını önlemek için mutlaka araç kontak anahtarı kapalı durumda olmalı,

       b) Önce aracın (+) pozitif kablo ucu akünün pozitif kutup başına bağlanmalı, sonra (-) negatif kablo ucu akünün negatif kutup başına bağlanmalıdır. Akü araçtan sökülürken bu işlemin tam tersi yapılmalıdır. Yani önce negatif uç sökülür sonra pozitif uç sökülür.

       c) Akü şarj için önce şarj makinesine bağlanmalı, sonra makine açılmalı. Şarjdan sonra da tam tersi yapılmalı. Kapalı yerlerde şarj yapılırken ortam havalandırılmalıdır.

       7. Bakım periyodunda siz müşterilerimizin yapacağı bazı işlemler mevcuttur. Şöyle ki;

        a) Akünüzün belli aralıklar ile kutup başlarını kontrol ediniz. Burada beyaz bir tabaka görmeniz durumunda kutup başlarına sıcak su döküp küçük bir fırça yardımı ile temizleme yapabilirsiniz.

        b) Akü üzerinde yer alan gaz atma deliklerinin açık olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bu delikler yağ, kir, çamur gibi maddeler ile kaplanmış ise mutlaka yetkili bir servise gidiniz.

        8. Aşağıdaki emniyet önlemlerine uyunuz.

         a) Sulandırılmış sülfürik asit aşındırıcı etkiye sahiptir. Gözlerinizi, cildinizi ve giysilerinizi koruyunuz. Asit temas eden bölgeyi bol su ile yıkayınız, gerekirse doktora başvurunuz.

         b) Akü ve asidi çocuklardan uzak tutunuz.

         c) Sigaradan, açık alevden ve kıvılcım oluşturabilecek ortamlardan uzak durunuz.

         d) Eski akümülatörleri hiçbir zaman çöpe atmayınız. Yetkili satıcılara teslim ediniz.

         AKÜ EMNİYET TEDBİRLERİ

         a) Aküler şarz sırasında patlayıcı özelliği olan Hidrojen gazı çıkarttığından, şarz alanları iyi bir şekilde havalandırılmalıdır.

         b) Aküler oluşan Hidrojen gazının ateş alıp patlamasını önlemek için kıvılcım, alev, yanan sigara, kaynak vb ateş kaynakları akulerden kesinlikle uzak tutulmalıdır.

         c) Akü ile çalışma yaparken asit vb. sıçrama tehlikesine karşı muhakkak kullanıcı gözlük kullanılmalıdır.

         d) Aküler ve elektrolik çocuklardan uzak tutulmalıdır.

         e) Donmuş aküyü şarza bağlamadan önce akünün asidi 15 C ye  kadar yükselmesi beklenmelidir.

         f) Aküler, ciddi yanık oluşturulabilen sülfirik asit içerdiğinden dökülme riskine karşın 45 dereceden fazla eğilmemelidir. Asit ile temas olması durumunda, temas yeri önce kuru bir bezle kurutulmalı ve sonra bol su ile yıkanmalıdır.

         g) Şarzda doğrudan devreler bağlanmamalı veya sökülmemelidir. Kıvılcımdan kaçınmak için kablo başlıklarını bağlarken veya çıkartırken daima önce şar ve test cihazları kapatılmalıdır.

         h) Atık aküler mutlaka ilgili akü servislerine teslim edilmelidir.

         l) Talimatlar dikkatlice okunmalı ve talimatlara mutlaka uyulmalıdır.

         AKÜ SEÇİMİ VE MONTAJ İŞLEMİ

         a) Akünüzü seçerken aracınızın donanımına uygun olmasına dikkat ediniz. Ölçüler, Soğuk marş akımı ve Kapasite

         b) Aküyü araca bağlamadan önce voltaj ve yoğunluk değerlerinin aşağıdaki gibi olup olmadığını kontrol ediniz.

         Voltaj değeri 12.60 V’dan büyük olmammalı

         Yoğunluk değeri 27 dereceden 1,270 gr/cm3’den büyük olmamalı

         c) Akü voltaj değeri ve yönünü Voltmetre ile kontrol edip doğruluğundan emin olun. Ter akı olması durumunda aracın elektronik sistemine ciddi hasar verir!!!

         d) Akünüzü yerleştirdiğiniz tabanın düz ve temiz olmasına dikkat ediniz.

         e) Bağlantı yaparken önce pozitif (+) sonra negatif (-) kabloyu bağlayınız. Bağlatıları dikkatlice sıkınız. Aşırı sıkıp kutup başının kopmasına, az sıkıp ark yapmasına izin vermeyiniz. Sökerken tam tersini uygulayınız.

         f) Atlama kablosu ile araç çalıştırmalarında, önce iki akünün pozitif (+) sonra negatif (-)  kabloları bağlanmalıdır. Bağlantı toprak kablosunun bağlı olduğu şaseden mümkün olduğu kadar uzakta yapılmalıdır. Aracanın çalıştırılmasından sonra işlemin tersi yapılmalıdır.

         Akü Şarz İşlemi

         a) Şarz olacak akülerin Ah Kapasite ve yüzeysel voltaj değerlerinin birbirine yakın olmasına dikkat ediniz.

         b) Akü bağlantılarını doğru bir şekilde yapınız. Represörden gelen pzitif kabloyu akünün pozitif kutup başına, negatif kabloyu negatif kutup başına takınız.

         c) Şarz cihazından akü tipine ve kapasitesine göre uygun akım ve voltaj değerini seçip şarz işlemine başlayın. 12.30 V. olan bir 60 Ah için şarz işlemi akü kapasitesinin 1/20 si ile uygulayın. Örnek 60 Ah — 60ah*1/20= 3 A. ile 12 saat şarz edin

         d) Şarz sonu redresörü kapattıktan sonra bağlantı kablolarını dikkatlice söküp, şarzdan iki saat sonra voltaj ve yoğunluğun uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

          

          

          

         Yorum Yapılmamış

         Google Özel Arama

         duyurular

         Etiket Bulutu